Надійність та безпека гідротехнічних споруд Дніпровського та Дністровського каскадів ГЕС

  • G.G. Farenyuk Д-р техн. наук, професор, директор Державного підприємства "Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій", м. Київ, Україна https://orcid.org/0000-0002-5703-3976
  • O.І. Vaynberg Д-р техн. наук, заступник генерального директора приватного акціонерного товариства «Укргідропроект», м. Харків, Україна https://orcid.org/0000-0002-9858-0001
  • V.D. Shuminskyi Канд. техн. наук, провідний науковий співробітник Державного підприємства «Державний науково-дослідний інститут будівельних конструкцій», м. Київ, Україна https://orcid.org/0000-0001-9270-6649
Ключові слова: безпека, надійність, гідротехнічні споруди, гідротехнічне будівництво, гідроелектростанція (ГЕС), гідроакумулююча електростанція (ГАЕС), нормативна база, державні та галузеві будівельні норми (ДБН, ГБН), стандарти України (ДСТУ)

Анотація

В статті розглянута надійніть та безпека гідротехнічних споруд і стан нормативної бази в галузі гідротехнічного будівництва, що регламентує їх забезпечення. Гідротехнічні споруди – це відповідальні інженерні споруди, що широко застосовуються в різних сферах життєдіяльності людини і галузях народного господарства. Тому важливою задачею гідроенергетики України є дотримання безпеки та надійністі роботи цих споруд. Наведено аналіз діючих в Україні нормативних документів, що регламентують вимоги до гідротехнічних споруд та підтримують їх надійність та безпеку.
На даний час в Україні в галузі гідротехнічного будівництва діє низка застарілих нормативних документів (в тому числі строительные нормы и правила (СНиП) з часів СРСР) щодо проектування, будівництва та надійності і безпеки споруд, і в ряді випадків вони суперечать чинним в Україні правовим і нормативним документам. Наведені відмінності роботи та особливості експлуатації гідротехнічних споруд, що потребує їх врахування в нормативних документах. Це свідчить про необхідність невідкладного відновлення нормативної бази. Критерії безпеки і технічні стани гідротехнічних споруд, що знаходяться в експлуатації, є застарілими. Тому слід розробити нормативний акт на основі спеціальних досліджень, що регламентує підходи до визначення критеріїв безпеки, надійності та технічних станів гідротехнічних споруд, які знаходяться в тривалій експлуатації. Слід розробити «Технічний регламент гідротехнічних споруд», який врахує відмінності (особливості) умов їх роботи від інших споруд та особливості. Для правового регулювання діяльності із дотримання надійності та безпеки необхідно якнайшвидше завершити розробку проекту та прийняти Закон України «Про безпеку гідротехнічних споруд».

Завантаження

Данные скачивания пока не доступны.

Посилання

Hydraulic structures. Basic principles: DBN V.2.4-3-2010. (2010). [Effective from 2011-01- 01]. Kyiv: SE “Ukrarkhbudinform”.

Recommendations for determining the maximum allowable values of state and operation indicators of hydraulic structures. (1985). M.: Publishing House of the S.Ya.Zhuk Institute “Hydroprojekt”.

Farenyuk, G., Vaynberg, O., Shuminskyi, V., Khlapuk, N. (2019). The reliability and safety of hydraulic engineering structures in conditions of long operation. "Science and construction", 2 (20), 4-18.


Переглядів анотації: 385
Завантажень PDF: 540
Опубліковано
2020-10-22